Jaki dron do profesjonalnego filmowania?

Jaki dron do profesjonalnego filmowania? Przedsiębiorstwa działające w różnych branżach coraz częściej decydują się kręcić specjalistyczne filmy, na przykład mające na celu prowadzenie działań promocyjnych. Obecnie zamiast kamer wykorzystywane są do tego specjalne drony, które zapewniają komfort pracy, a jednocześnie pozwalają stworzyć bardzo ciekawe ujęcia. Jaki dron do profesjonalnego filmowania warto wybrać?

Solidnie wykonane urządzenie

Drony filmujące, co do zasady, muszą być przystosowane do pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Czasami kręcimy film przy naprawdę wysokich temperaturach, innym razem zależy nam raczej na ujęciach spadającego deszczu. Dlatego też wybieramy urządzenie, które przede wszystkim cechuje najwyższa jakość wykonania. Producent musi zaznaczyć, że nadaje się ono do filmowania i to przy różnych warunkach pogodowych, nawet tych niesprzyjających. Tego typu modele są oczywiście droższe, niemniej jednak warto w nie zainwestować. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy planują kręcić większe ilości filmów. Standardem na rynku jest obecnie 3-osiowy gimbal, który odporny będzie na podmuchy wiatru czy częste zmiany ujęć.

Dron prosty w obsłudze

Obsługą dronów zazwyczaj zajmują się osoby, posiadające wykształcenie techniczne. Mogą być to informatycy bądź inni pracownicy z podobną specjalizacją. Niemniej jednak najczęściej z dronem mają one do czynienia incydentalnie, dlatego też urządzenie powinno być proste w obsłudze. Dobrze, jeśli producent dołączy do niego czytelną instrukcję, dzięki której prowadzenie drona nie będzie stanowiło większego problemu. Wybierzmy model, którego producent publikuje różnego rodzaju filmy instruktażowe, zwłaszcza jeśli z dronu będziemy korzystać po raz pierwszy w życiu. Ważnym elementem wyposażenia są inteligentne funkcje oraz różnego typu tryby fotograficzne, dzięki którym urządzenie wykonuje za nas większość pracy. Z naszej strony liczyć się będzie głównie pomysł i kreatywność, natomiast najtrudniejsze zadania przejmie właśnie dron. Tutaj ponownie – modele wyposażone w przeróżne funkcje są droższe, lecz zarazem znacznie łatwiej się z nimi pracuje. 

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Drony do filmowania mogą posiadać kilka szczególnych funkcji, na które naprawdę warto zwrócić uwagę przy zakupie. Pierwszą z nich jest opcja śledzenia obiektów, dzięki czemu kamera przez cały skierowana jest w jeden punkt. Możemy ująć go z różnych stron. Ważnym elementem jest zestaw filtrów ND, dzięki któremu można uzyskać przejrzysty obraz, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Chodzi tutaj głównie o natężenie światła, przez które poszczególne kadry często wydają się rozmyte. Istotna będzie też wielkość matrycy – co do zasady, im większa matryca, tym efektywniejsze ujęcia. Niektóre, najbardziej zaawansowane technicznie drony, samodzielnie dobierają poszczególne elementy dodatkowe, takie jak muzyka czy filtry, jednocześnie od razu edytując materiał. Oczywiście, tego typu urządzenia przydają się do profesjonalnego i częstego filmowania. Ich cena jest naprawdę wysoka, zatem hobbystyczne czy incydentalne (jednorazowe) kręcenie filmów nimi jest po prostu nieekonomicznym rozwiązaniem.

Dron do filmowania – kupić czy wypożyczyć?

Tworzenie filmów promocyjnych stało się niejako codziennością polskich firm. Pozostaje pytanie, czy lepiej kupić urządzenie, czy może lepiej je wynająć? Wiele zależy tutaj od tego, jak często kręcimy różnego typu spoty oraz jakie są nasze wymagania. Jeśli planujemy nakręcić jeden film promocyjny, to lepszym rozwiązaniem jest wynajem drona. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na sprzęt z wyższej półki, co byłoby nieopłacalne w przypadku jego zakupu. Tymczasem w sytuacji, gdy planujemy kręcić filmy nieco częściej, warto pomyśleć nad zakupem własnego sprzętu. Wynajem będzie wtedy stosunkowo drogi, więc ekonomiczniejsze staje się nabycie drona na własność. Zawsze najważniejszymi aspektami jest jakość sprzętu oraz budżet, którym dysponujemy. 

Cena drona – im wyższa, tym lepsza jakość?

Nauczyliśmy się już, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością. Często jest wręcz na odwrót, dlatego nie chcemy przepłacać nawet za profesjonalny sprzęt elektroniczny. Jak jest w przypadku dronów? Otóż tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej – zazwyczaj wysoka jakość pociąga za sobą wysoką cenę. Niestety, im tańszy dron, tym mniej przydatnych funkcji posiada. Możemy nawet powiedzieć, że modele z niższej półki pracują wyłącznie w danych warunkach, wykonując konkretne czynności. Tymczasem modele wielozadaniowe są naprawdę drogie, lecz zarazem niezwykle efektywne. Na rynku dronów na razie nie płacimy za samą markę, choć niewykluczone, że z czasem dojdziemy i do takiego momentu. Zawsze jednak przed zakupem sprawdźmy parametry konkretnego sprzętu oraz opis producenta. Podpowiedzą one, czy konkretny dron nadaje się do filmowania oraz czy może pracować w trudnych warunkach. Dzięki temu dobrze zainwestujemy nasze pieniądze, pozyskując tym samym wysokiej klasy sprzęt, który pozwoli nam kręcić profesjonalne filmy.